Několik nástrojů pro ověřování přístupnosti

Dnešním článkem otevíráme novou sekci, zaměřenou na praktické tipy pro tvorbu všeobecně přístupných webových stránek. Budeme se v něm věnovat postupům, které by měl znát každý autor webových stránek, ať již tvoří weby pro jakékoliv publikum. První příspěvek věnujeme nástrojům, které nám při tvorbě přístupného webu budou pomáhat.

Rozšíření pro Firefox

Plugin WAVE Toolbar nabízí automatické zhodnocení přístupnosti webu. Po kliknutí na tlačítko Errors, Features and Alerts zobrazí přímo u jednotlivých prvků stránky ikony, které upozorňují na zjištěné nedostatky.

Další funkce toolbaru slouží k posouzení obsahu stránky a jeho struktury. Můžete se přepnout do čistě textového zobrazení, ve kterém uvidíte obsah tak, jak je zapsán ve zdrojovém kódu. V této podobě by stránka měla být bez potíží použitelná a přehledná.

Pokud nestojíte o automatický audit a spolehnete se na vlastní posouzení, může být dobrým pomocníkem také Web Developer Toolbar, tvůrcům webů jistě dobře známé rozšíření. Podobné zobrazení, jako nabízí WAVE Toolbar, získáte následujícím postupem:
  1. Vypnutí JavaScriptu (Disable > Disable JavaScript > All JavaScript)
  2. Vypnutí kaskádových stylů (CSS > Disable Styles > All Styles, Ctrl + Shift + S)
  3. Vypnutí obrázků (Images > Disable Images > All Images)

Zkontrolujte, zda s vypnutím obrázků ze stránky nezmizelo důležité sdělení a jestli jsou všechny funkce stránky dostupné i nyní, s vypnutým JavaScriptem.

Jiný přístup nabízí rozšíření Fangs, emulátor hlasové čtečky. V novém okně Firefoxu vám zobrazí text, který by nevidomému uživateli přednesla hlasová čtečka. Všimněte si souvislosti s textovým zobrazením získaným jedním z výše uvedených způsobů.

Online nástroje

Cynthia Says je automatický online validátor webů dle standardů WCAG 1.0 a Section 508. Zhodnotí pochopitelně jen ty aspekty, u kterých je strojové ověření možné, i tak ovšem může být zdrojem mnoha varování a doporučení.

Barevný kontrast textu vůči pozadí, důležitý nejen pro osoby se slabším zrakem, umí automaticky posoudit nástroj AccessColor. Pokud vám postačí zhodnocení kontrastu pro dvě vybrané barvy, je k dispozici také známý nástroj od Marka Prokopa.

Simulaci různých druhů barvosleposti nabízí projekt Vischeck. Nástroj je k dispozici jak pro webové stránky, kde stačí zadat URL webu, tak i pro jednotlivé obrázky.

Komentáře

  1. David Špinar | 23. 6. 2008 16:10 |

    Markův nástroj na Sově v síti už raději nepoužívejte. Nechápu, proč ho pořád odkazujete, když používá starší metodiku rozdílu barvy a jasu, kdežto nová česká pravidla přístupnosti i WCAG2 už používá metodiku světelnosti. Markův nástroj je pak v tomto kontextu spíše matoucí, protože nedává ty správné výsledky.

    Místo toho doporučuji skvělý Colour Contrast analyzer (http://www.pravidla-pristupnosti.cz/…kontrast.php), který je nejenže v češtině, ale hlavně používá tu novou metodiku posuzování barevného kontrastu.

  2. Martin Smrt | 24. 6. 2008 08:40 |

    Díky za upřesnění metodiky. V duchu článku ještě doplním CCA pro Firefox, který pracuje také podle novější metodiky a ze všech zmíněných možností se zdá být nejsnadnější cestou ke zhodnocení kompletní webové stránky.

RSS komentářů k článku "Několik nástrojů pro ověřování přístupnosti"

Přidat komentář

(povinné)

(povinné - nebude zveřejněn)

Povolené tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Používat můžete i Texy.