Ověřování přístupnosti

Jak poznat, zda je váš web přístupný, či nikoliv?

Možnosti jsou v zásadě tři:

1) Podle pravidel přístupnosti

Pravidla přístupnosti mají několik mezinárodních i lokálních variant. Jejich dodržování by vám mělo zajistit maximální možnou přístupnost vašeho webu.

Nevýhodou pravidel je, že jsou v některých směrech výsledkem kompromisů, a zdaleka nepostihují všechny možné postupy při tvorbě webu. I web, který pravidla formálně splňuje, může být pro uživatele zcela nepoužitelný (viz článek Petra Staníčka Vady nových Pravidel přístupnosti).

Přečtěte si pravidla přístupnosti

2) Necháte si zpracovat profesionální audit přístupnosti

Pokud se nechcete stát kvalifikovaným odborníkem na tvorbu přístupného webu, ale chcete vědět, jak na tom váš web je a co je na něm potřeba zlepšit, pak si nechte zpracovat audit přístupnosti od nezávislých profesionálů.

Důkladná analýza webu od zkušených odborníků na přístupnost je ideálním řešením především pro státní správu – při splnění všech doporučení získáte nezávislé potvrzení přístupnosti webu dle vyžadovaných zákonných norem.

Na koho se obrátit?

3) Oslovíte hendikepované uživatele a zjistíte, jak se jim s vaším webem pracuje

Tento způsob je z časového hlediska asi nejnáročnější. Dostanete však nejlepší výsledky a v praxi uvidíte, jak fungují různé postupy. Získáte tak i jistou odbornost v oblasti tvorby přístupného webu a příště se můžete mnoha chyb vyvarovat.

Jak najdete organizaci zabývající se prací hendikepovaných uživatelů s internetem?

  • ELSA – středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami ČVUT.
  • Kafira – poradenské a vzdělávací služby občanům s těžkým zrakovým postižením.
  • SONS – Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR.